עמוד קודם עמוד הבא

סוף דבר

בשעה טובה הגענו לסיומו של המדריך לכתיבת לחבור אקדמי. עברנו שלב אחר שלב ממשמעות החיבור האקדמי, דרך סוגי החיבורים, משמעותו של מחקר אקדמי לסוגיו ודרכי חיפוש מקורות עבור המטרה שלשמה אנו רוצים לכתוב.

במדריך זה השתדלתי להקיף את כל תחומי הכתיבה, החיפוש והטכניקות השונות הנדרשות לשם כך. כמובן שבכתיבת חיבור אקדמי בנושא ספציפי יש צורך להפעיל את כשרון הכתיבה, את הדמיון ואת הקשר הברור או המתבקש בין נתונים שונים. לעיתים שלב הכתיבה הראשוני הוא הקשה ביותר. השאלה 'איך מתחילים לכתוב חיבור כזה?' עומדת לפני רבים מכותבי החיבורים והתשובה לכך היא: פשוט להתחיל לכתוב לעיתים הדבר עלול להראות קשה או מסובך בשלבים הראשונים ועל כן אמליץ על אחת משתי טכניקות שעשויות להכניס את הכותב לעבודתו ביתר קלות:
  1. לא להתייחס לכתיבה כאל חיבור אקדמי המטיל מורא, אלא לקחת את המידע שנאסף ולכתוב אותו כמכתב לחבר או אף לנסות להתכתב עם חבר ללמודים על מה שהובן מתוך הטקסטים השונים ושאר המסמכים ששימשו לכתיבת החיבור. הכתיבה בסגנון של מכתב פשוטה יותר, מלחיצה פחות ומאפשרת התבטאות חופשית וברורה מבלי להכנס להתחכמויות לשוניות וזו למעשה הדרך שבה יש לכתוב חיבור אקדמי. דרך אחד יש לזכור בזמן כתיבת המכתב והוא לציין לאחר כל אמירה את האיזכורים השונים של המקורות בהם השתמש הכותב כאשר הציג עמדה מסויימת או עובדה כל שהיא. לאחר גמר המכתב, ראוי לקחת פרק זמן ולנוח מהנושא ולאחר מספר שעות ואולי יומיים שלושה בהם לעיתים עולים רעיונות חדשים ניתן לקחת את טקסט המכתב ולערוך אותו באופן ענייני, על פי נושאים ותוך הכנת פסקאות כנדרש. לשם כךכדאי להשתמש במחשב. שיסייע בהעברת קטעים ממקום אחד לשני בהוספה של קטעים ורעיונות ובתיקונים שונים.
  2. אם הכותב מתקשה בכתיבה, אך קל לו יותר להסביר דברים בעל פה, כדאי להצטייד בטייפ פשוט, להעלות רעיונות שונים ולהקליט את הנאמר במשך כל זמן שידרש. אם ההקלטה נמשכת על פני מספר קלטות, כדאי למספרן, נסמן על דף בקצרה על מה מדובר בכל קלטת. בזמן הדיבור רצוי להכניס איזכורים של המקורות בהם הסתייענו ולאחר מכן לארגן זאת ביתר קלות בכתב, תוך רישום הטקסט המוקלט. אם עדיין קיימת בעיה ניתן להעזר בעריכה לשונית לצורך ארגון הטקסט כולו.

כתיבת חיבור אקדמי היא עבודה ובהחלט עבודה שלעיתים אורכת זמן רב. אין להתייאש מהכתיבה, כיוון שהתוצאה אמורה לתת סיפוק רב לכותב ותרומה נכבדה לידע שלו בנושא הנדון. לאמן הנמנע שנושא כל שהוא נשכח בכתיבת המדריך ואם המשתמש בו מוצא כי יש להוסיף דבר מה או שנושא מסויים אינו ברור די צורכו אשמח אם יכתוב אליי ל XXX .
לסיום, אם השתמשתי בלשון זכר הרי שהכוונה היא גם אלייך יקירתי, הסטודנטית שבטח עוד תגיע לגדולות והצורות במהלך השנים הבאות באוניברסיטה.

בהצלחה לכולכם!

אלי.


עמוד קודם עמוד הבא

תוכן העניינים:

הקדמה
שער ראשון: החיבור האקדמי
שער שני: עבודת המחקר
שער שלישי: דרכי חיפוש מקורות
סוף דבר
ביבליוגרפיה
נספחים
2.14 בדיקה

ח ז ו ה ד ג ב א
ע ס נ מ ל כ י ט
ת ש ר ק צ פהקלדה
תרגום
עזרה בעבודות
שיעורי עזר
קישורים מומלצים
כל הזכויות שמורות © המדריך המלא לכתיבה אקדמית מאת אלי יזרעאלי.
אין להעתיק, לשכפל, להפיץ, להציג בפומבי או לעשות כל שימוש מסחרי במדריך.

(c) המדריך לכתיבת סמינריון   , מאגר עבודות